fbpx

Apdulkinimas

 

Apdulkinimas – žiedadulkių pernešimas nuo kuokelių ant piestelės purkos.

Apdulkinimo būdai yra: natūralus ir dirbtinis.

Natūralus gali vykti kryžminiu ir savidulkos būdais:
Kryžminiu būdu žiedadulkes perneša vabzdžiai, paukščiai, vėjas, vanduo. Kryžmadulkiai augalai yra įvairiai prisitaikę prie apdulkintojų. Pavyzdžiui, augalai, kurių žiedadulkes perneša vabzdžiai, turi žiedus ryškiais vainiklapiais, gerai išsivysčiusios nektarinės, yra kvapnūs, dideli. Tokie žiedai dažnai išsidėsto pavieniui ir traukia vabzdžius.
Didumą apdulkinimo darbo, ypač vidutinio klimato juostoje, atlieka vabzdžiai. Jie maitinasi nektaru bei žiedadulkėmis, todėl kasdien aplanko daugybę žiedų. Kad vaismedžiai vestų gausų derlių, jų žiedai paprastai turi būti apdulkinami kryžminiu būdu. Taigi nesunku suprasti, kaip svarbu, kad žiedadulkės būtų pernešamos, kur reikia.

Plaukuoti bičių kūneliai žiedadulkes surenka panašiai kaip akinių stiklai dulkes, todėl šitie vabzdžiai yra puikūs apdulkintojai. Viena kamanė gali pernešti daugiau kaip 15000 žiedadulkių grūdelių. XIX amžiuje kamanių buvo atvežta iš Anglijos į Naująją Zelandiją. Dabar ten laukuose veša dobilai — pagrindinis pašaras galvijams.

Tačiau pačios svarbiausios žiedų apdulkintojos yra naminės bitės. Paprastai jos pasirenka vienos rūšies žiedus, kokių gausu netoli avilio. Entomologas Kristoferis O’Tulas apskaičiavo, jog „daugiau kaip 30 procentų žmonijai reikalingo maisto tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso nuo augalų, kuriuos apdulkina bitės“. Jų pagalbos reikia migdolmedžiams, obelims, slyvoms, vyšnioms, kininėms aktinidijoms. Kai kuriose šalyse ūkininkai moka bitininkams už tokį kiekvienos bičių šeimos triūsą.

 

Savidulkos metu to paties žiedo žiedadulkės patenka nuo kuokelių dulkinių ant piestelės purkos. Šiuo būdu apsidulkina kai kurie javai bei tie augalai, kurie pirmiau apsidulkina, o vėliau išskleidžia žiedą.
Kaip žydi javai ar pievoje augančios smilgos? Šių augalų žiedai neturi vainiklapių ir išskirtinio kvapo. Jų kuokeliai kabo smulkaus žiedelio išorėje, kad vėjas nupūstų žiedadulkes nuo vieno žiedo ant kito. Tai – vėjo apdulkinami augalai. Tokie yra ir pavasarį žydintys beržai ar lazdynai.