fbpx

Darbai bityne Kovo mėnesį

Kovo mėnesio antroje pusėje bitės apsiskraidė. Temperatūra pakilo iki 10-15 °C.

Orams sušilus, pirmiausia atidarome ir išdžioviname avilius, tuomet gerai apšiltiname lizdus. Reikėtų išvalyti bičių šeimų lizdus, šiukšles sudeginti.

Jei bityne yra mirusių bičių šeimų, avilių lakas uždaryti, korius išimti, o avilius išvalyti ir išdezinfekuoti. Labai svarbu, kad netrūktų maisto, nes dalis bičių šeimų anksti pradėjo auginti perus.

Maisto atsargos

Sušilus orams iki 15 °C, bičių šeimos atidžiai apžiūrimos. Pirmiausia įsitikiname, kokios maisto atsargos. Šeimai turėtų būti ne mažiau kaip 6–8 kg medaus. Jei mažiau, būtina papildyti. Dalis bičių šeimų per žiemą sunaudoja nedaug maisto: pavasarinio patikrinimo metu prie perų iš abiejų pusių randame po 3–4 korius, pilnus medaus. Tokia šeima vystysis prastai, nes medaus pilni koriai atšaldo lizdą. Reikėtų palikti po porą korių iš abiejų lizdo pusių, o atliekamus atiduoti toms bičių šeimoms, kurioms trūksta maisto.
Pasitaiko, kad kai kurie bitininkai pavasarinio patikrinimo metu atakiuoja korius. To daryti jokiu būdu nereikėtų, nes bičių šeimos dar silpnos, esant šaltokiems orams, korių nesutvarko, prarūgęs medus ima varvėti ant avilio dugno. Norėdami bitėms padėti, pridarome daugiau bėdos. Šis darbas atliekamas pagal fenologinį kalendorių, ne anksčiau, kai pražysta klevai.
Įvertinamos šeimos

Nustatomas perų kiekis ir motinėlės dėslumas. Jei perai išmėtyti, jų nedaug, tarp bitinių perų pasitaiko išmėtytų traninių perų, vadinasi, motinėlė jau sena nepakankamai dėsli. Apie tokią šeimą pasižymima užrašuose ir gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje jai pakeičiama motinėlė. Pakeisti motinėles reikia ir toms šeimoms, kurios pavasarį sirgo nozematoze.
Pavasarinio apžiūrėjimo metu aptinkame silpnų, traninių ar be motinėlės likusių bičių šeimų. Jų nereikia stiprinti perais iš stiprių bičių šeimų, nes naudos iš jų vis tik neturėsime. Jei nusilpusi šeima ir išgyvens, geros bičių motinėlės neišaugins, ir bitininkui medaus sukti neteks. Geriausiai silpnas šeimas sujungti po dvi ar tris. Reikėtų laikytis taisyklės: jungiant bitės su koriais perkeliamos prie šeimos, kurioje yra motinėlė, kad ir kokia silpna būtų ši bičių šeima. Jungtinė šeima gerai apšiltinama ir pamaitinama.
Kada plėsti lizdus?

Sušilus orams, žydint blindėms, bitės ima balinti korius. Tada jau galima plėsti lizdus, įdėti vieną ar du dirbtinius korius. Balandžio mėnesį lizdai plečiami atsargiai – per daug išplėtus, esant šaltiems orams, bitės vystosi lėtai, gali net visai nustoti vystytis. Taigi geriau plėsti pamažu negu vienu kartu pridedant daug korių. Labai išplėtus lizdus, atšalus orams bičių šeima gali nustoti vystytis.
Dar keli patarimai

Kadangi kovas buvo šaltas ir nebuvo galima įrengti bitėms girdyklų, tai reikėtų padaryti atšilus. Svarbu, kad girdyklose niekada netrūktų vandens.
Patikriname bičių šeimų erkėtumą, galime bites gydyti ekologiškais vaistais.
Mėnesio pabaigoje galima pasėti medingųjų augalų: facelijų, barkūnų, ožiarūčių, esparcetų ir kitų. Vokiečių bitininkai prie avilių sodina blindes. Gal ir mums reikėtų pasekti jų pavyzdžiu? Ankstyvą pavasarį bitės galėtų parsinešti žiedadulkių ir nektaro.

Komentuok

Your email address will not be published. Required fields are marked *